Działdowo Działdowo Caritas Caritas

Komitet społeczny
   Sponsorzy i darczyńcy
   Linki

Przedstawiamy treść Listu Pana Dariusza Pawłosia - Przewodniczącego Zarządu Fundacji "Polsko - Niemieckie Pojednanie" przesłanego na ręce Pana Senatora Jana Wyrowińskiego
Szanowny Panie Senatorze

Z wielkim zainteresowaniem obserwuję cenną inicjatywę Pana Senatora wsparcia budowy hospicjum oraz zakładu opiekuńczo – leczniczego Caritas na terenie byłego hitlerowskiego obozu w Działdowie. Zapoznałem się z treścią apelu uczestników odbywającej się w dn. 13.06.2008 r. w Działdowie konferencji „Przecież nie cały umieram…” – tragiczne losy męczenników obozu działdowskiego na przykładzie życia i męczeńskiej śmierci bł. ks. Abp A. J. Nowowiejskiego” skierowanego do Prezesa Rady Ministrów pana Donalda Tuska.
Apel ten był dla mnie jako przewodniczącego zarządu Fundacji „Polsko –Niemieckie Pojednanie” impulsem do nawiązania kontaktu z Panem Senatorem, ponieważ idee zawarte w tym przesłaniu są zbieżne z zadaniami Fundacji PNP, do których m.in. należy świadczenie bezpośredniej pomocy ofiarom III Rzeszy.
Działająca od 1992 r. Fundacja została powołana w celu wypłaty świadczeń finansowych byłym robotnikom przymusowym i niewolniczym, na który to cel środki przekazywało państwo niemieckie. Zakończenie wypłat świadczeń nie oznacza jednak zakończenia działalności naszej Fundacji; nadal bowiem zgłaszają... [więcej]
Dodane dnia 09.09.2008, 14:36

1 września - Obchody wybuchu II wojny światowej
W poniedziałek 1 września 2008r. na placu koszarowym w Działdowie odbyły się uroczystości związane z 69 rocznicą wybuchu wojny. Uroczystości uświetnili swoją obecnością m.in. Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, Starosta Działdowski Marian Janicki, Burmistrz Miasta Działdowo Bronisław Mazurkiewicz, Wójt Gminy Działdowo Paweł Cieśliński a także mieszkańcy Działdowa.

Uroczystości rozpoczeło okolicznościowe wystąpienie historyka p.Henryka Jabłońskiego. Po Apelu Poległych przygotowanym przez Działdowskich Harcerzy rozpoczeła się msza święta koncelebrowana przez księży z Działdowskich parafii. Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod tablicami i pomnikami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej w Działdowie.
Dodane dnia 09.09.2008, 14:32

Prezentujemy treść Apelu do Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska, powstałego z inicjatywy Pana Senatora Jana Wyrowińskiego i sygnowanego przez uczestników konferencji naukowej 13 czerwca 2008r.

APEL
uczestników odbywającej się 13 czerwca 2008 r. w Działdowie konferencji „Przecież nie cały umieram...” – tragiczne losy męczenników obozu działdowskiego na przykładzie życia i męczeńskiej śmierci bł. ks. Abp. A.J. Nowowiejskiego”
do Prezesa Rady Ministrów
Pana Donalda Tuska

Szanowny Panie Premierze,
przed kilku laty w Działdowie narodziła się szlachetna inicjatywa. Z inspiracji biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego postanowiono podjąć działania, których celem jest utworzenie w Działdowie na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady, a od 1945 roku cieszącego się złą sławą obozu nakazowo – rozdzielczego NKWD hospicjum oraz zakładu opiekuńczo – leczniczego. W miejscu tym poniosło męczeńską śmierci wielu naszych rodaków, w tym bł. ks. Abp. A. J. Nowowiejski.
Wokół tej wspaniałej idei zgromadziło się wiele osób, stowarzyszeń i instytucji. Powstał Społeczny Komitet Wspierający Powstanie Hospicjum. Za sprawą okolicznych samorządów zgromadzono środki, które umożliwiły min. przeprowadzenie prac przygotowawczych oraz wykonanie kompletnej dokumentacji technicznej. W chwili obecnej organizatorzy stanęli wobec bariery finansowej.
Z przykrością musimy stwierdzić, że... [więcej]
Dodane dnia 14.07.2008, 12:25

<< 2 z 6 >>