„Nie marnuj jedzenia – wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia”.

Miesiąc listopad rozpoczęliśmy od zajęć edukacyjnych. Dwadzieścioro dzieci uczestniczących w projekcie oceniało własne podejście do tematu nie marnowania żywności. Przeprowadziliśmy pogadankę i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: Czy sami marnujemy żywność? Co możemy zrobić, żeby nie wyrzucać jedzenia? Jak wykorzystać nadmiar produktów?

Podczas kolejnych zajęć postanowiliśmy wykorzystać komputery do zebrania informacji o przyczynach i skutkach marnowania żywności. Dzieci pracując w grupach wyszukiwały konkretne dane ze stron internetowych. Zgromadziliśmy w ten sposób dużo wiedzy, którą przedstawiliśmy sobie w formie pytań i odpowiedzi. Nasi wychowankowie byli bardzo przejęci tym, ile żywności marnuje się na świecie, ile osób głoduje i bardzo zaciekawieni sposobami, aby temu zjawisku przeciwdziałać.

Listopadowe zajęcia kulinarne przebiegały pod hasłem: „Zaplanuj zakupy z głową”. Staraliśmy się wybrać potrawy, które spełniają dwa podstawowe kryteria: są niedrogie i wszystkim smakują. Przyrządziliśmy zapiekankę makaronową i babeczki z budyniem. Tradycyjnie już wspólnie planowaliśmy ilość potrzebnych produktów. Wspólne gotowanie i jedzenie to ulubiona część naszych spotkań.

W ubiegłym miesiącu odbyły się także zajęcia, na których szerzej poruszyliśmy kwestię społecznych skutków marnowania żywności. Nasze dzieci wiele już wiedzą na ten temat, dlatego aktywnie uczestniczyły w wykładzie i z uwagą obejrzały przygotowaną prezentację.

Comments are closed.